Klimkówka

Czytaj więcej...

Wokół Restauracji Dwór Ostoia rozciąga się rozległy, zabytkowy park dworski z alejkami spacerowymi, zespołem stawów i kortem tenisowym. W nawiązaniu do tradycji podawane są dania kuchni staropolskiej i europejskiej: półmisek Ostoia, półmisek Wiedźmina, żurek w chlebie, stek z caprese, mozzarellą i oliwkami, stek wieprzowy z duszonymi pieczarkami, panierowany camembert z sosem żurawinowym, placki po węgiersku, filet z serem feta. 

38-480 Klimkówka ul. Zdrojowa 1
czynna poniedziałek- -niedziela 9.00-22.00 +48 13 435 65 99
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.ostoia.pl 

Czytaj więcej...

Chyrowa (gm. Dukla)

Czytaj więcej...

Działający od 2008 r. ośrodek narciarski Chyrowa- Ski położony jest przy stoku o szerokości 130 m, otoczony wzgórzami Chyrowej i Dani. Znajdująca się tu restauracja oferuje klasyczną kuchnię domową, ale wzbogaconą o liczne dania regionalne. Można próbować różnego rodzaju pierogi (polecane z mięsem ze skwarkami), barszcz czerwony, żur, placki ziemniaczane, żeberka czy gołąbki w sosie grzybowym. Ale ewenementem kulinarnym kuchni jest serwatczanka czyli zupa z serwatki z chrzanem, jajkiem i wędzonką. Jak utrzymują mieszkańcy Dukielszczyzny, najlepsza przyrządzana jest tylko w tej części Beskidu Niskiego. Ten miejscowy specjał, szczególnie wskazany w okresie zimy, czeka jeszcze na odkrycie smakoszy.

38-450 Dukla, Chyrowa 40,
czynna codziennie 9.00–21.00,
+48 783 871 301 +48 601 349 984, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , www.chyrowaski.pl  

 

Czytaj więcej...

Dukla (gm. Dukla)

Czytaj więcej...

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi w tym miejscu pochodzi z 1336 r. W 1373 r. kanclerz Janusz Suchywilk wydał dla Dukli akt lokacyjny na prawie magdeburskim. Następne prawa miejskie lokacyjne Dukla otrzymała w 1380 r. Kolejni właściciele Dukli to Kobylańscy, Cikowscy, Jordanowie, Męcińscy, Ossolińscy, Mniszchowie, Stanisław Szczęsny Potocki, Stadniccy i ponownie Męcińscy. Ważnym wydarzeniem dla miasta był przywilej króla Zygmunta III Wazy z 1588 r. na sprzedaż i skład win węgierskich oraz ustanowienie w 1595 r. komory celnej. Największe klęski epidemii cholery nawiedziły miasto w 1865-1867 oraz 1873-1876, a w latach 1884-1885 i w 1888 r. pożary. Ożywienie gospodarcze przerwała I wojna światowa, w której wyniku cześć zabudowy została spalona. We wrześniu 1944 r., w czasie operacji dukielsko-preszowskiej, miasto zostało zniszczone w 90%, a przy życiu pozostało zaledwie kilkadziesiąt osób.

Czytaj więcej...

Odrzykoń (gm. Wojaszówka)

Czytaj więcej...

Gotycka budowla Zamku Kamieniec została wzniesiona na skale, na wysokości 452 m n.p.m. Jej nieregularna forma była wynikiem ukształtowania terenu, na którym powstała. Pierwotnie był to typowy graniczny zamek obronny, z którego do dzisiaj pozostał ostrołukowy portal i wschodnia ściana z wnęką, zwany Zamkiem Wysokim. Lepiej zachowała się część wschodnia i tam znajduje się wejście na teren zamczyska. Widoczne są pozostałości budynków mieszkalnych i kaplicy. W tej części zabytku mieści się małe muzeum urządzone przez pasjonata zamku i kolekcjonera Andrzeja Kołdera. Wśród eksponatów są militaria z dawnego arsenału zamkowego i pamiątki po kolejnych właścicielach, a także XIV-wieczny herb z drzwi zamkowych. 

Czytaj więcej...

Strona 1 z 2